Strona głównaBudownictwoJakie miejsce na komin jest odpowiednie w przypadku remontu domu?

Jakie miejsce na komin jest odpowiednie w przypadku remontu domu?

Kompleksowy remont domu lub remont pokrycia dachowego czasami wiąże się z potrzebą zmiany położenia komina. Nie jest to najprostszy remont, gdyż z uwagi na szereg norm technicznych odnoszących się do bezpieczeństwa użytkowania systemów kominowych często nie ma zbyt dużego pola do popisu w tym zakresie. Innymi słowy nie można dowolnie zmieniać położenia komina. Poniżej krótko wyjaśniamy jaka lokalizacja komina jest możliwa a jakiej lepiej unikać.

Miejsce na komin powyżej kalenicy

Wylot komina powinien znajdować się powyżej kalenicy. Co prawda dopuszczalne jest umiejscowienie komina poniżej kalenicy, ale tego typu rozwiązanie nie jest rekomendowane (chociażby z tego powodu, że nisko umiejscowiony komin może zanieczyszczać połać dachową).

Jeśli komin jest tak ułożony, że mimo starań nie wystarczająco wystaje ponad kalenicę to należy go usztywnić (np. z pomocą pustaków lub stalowych prętów) tak aby wystawał na odpowiednią wysokość. Planując stosunkowo wysoki komin trzeba zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie umocnienie, ponieważ wysoki komin w połączeniu z wiatrem może powodować problemy z utrzymaniem odpowiedniej stateczności.

Waga komina

Duże znaczenie przy wyborze komina ma jego ciężar. Kominy stalowe są lekki i można je umiejscowić na gruncie lub stropie. Z kolei kominy ceramiczne wymagają podparcia na betonie. W związku z czym w przypadku kominów ceramicznych wykonuje się tak zwaną stopę. To w jakim miejscu może być taki kominek postawiony tak aby nie był zbytnim obciążeniem trzeba skonsultować ze specjalistą.

Szereg norm prawnych

Każdy komin musi spełniać liczne normy techniczne. Każdy komin musi być wyposażony w otwór wyczystny, odstojnik kondensatu oraz twory rewizyjne w skośnych częściach komina. Zgodnie z Polską Normą przewody kominowe muszą być prowadzone pionowo nie więcej niż o 30 stopni na odcinku nie dłuższym niż 2 metry.  Zabronione jest stosowanie przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych w formie zbiorczej. Każdy komin może skorzystać z jednego urządzania grzewczego. Poza tym, przepisy wymagają, aby kanały kominowe, za pomocą których odprowadzane są tak zwane spaliny mokre (czyli zawierające dużą ilość pary wodnej) były wykonane z materiału odpornego na korozje.

Więcej na temat wyboru komina można przeczytać na https://www.schiedel.com/pl/kominy-lublin/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne