Inwestowanie w nieruchomości kojarzy się z kupowaniem kawalerek na wynajem. Jednak oczywiście sposobów na inwestowanie na rynku nieruchomości jest znacznie więcej. Niektóre z nich przedstawiamy w tym artykule.
Podział jednego dużego lokalu na kilka mniejszych
Pierwszy pomysł to zakup większego lokalu i podział na mniejsze. Może to być np. zakup dużego mieszkania w niskiej cenie, wyremontowanie i utworzenie kilku lokali z jednego. Jest to coś o krok dalej w stosunku do wynajmu mieszkania na pokoje. Niektórzy zakładają osobne liczniki dla każdego z lokali oraz aranżują osobną kuchnie i łazienkę w każdym z lokali w ten sposób uzyskując kilka lokali z jednego. Nie jest to najprostsze rozwiązanie, gdyż wymaga dosyć dużych nakładów inwestycyjnych na remont, aczkolwiek umiejętnie przemyślana inwestycja może dać znacznie wyższą stopę zwrotu niż kupowanie oddzielnych kawalerek.
Najem krótkoterminowy
Kolejny pomysł to postawienie na najem krótkoterminowy. Pomysł ten jest szczególnie opłacalny, gdy nieruchomość znajduje się w dużym mieście lub w miejscowości turystycznej. W takich przypadkach często bywa, że wynajem lokalu na doby daje dużo większą stopę zwrotu. Zazwyczaj taka inwestycja przestaje być bezobsługowa i wymaga zaangażowania podobnego do tego jaki jest potrzebny do prowadzenia pensjonatu, ale włożony wysiłek jest wynagradzany znacznie lepszymi zarobkami.
Inwestowanie w lokale komercyjne
Alternatywą jest inwestowanie w nieruchomości komercyjne np. w lokale usługowe, lokale handlowe lub powierzchnie biurowe. Inwestowaniem w nieruchomości tego typu interesuje się znacznie mniej osób niż inwestowaniem w lokale mieszkalne, dzięki czemu konkurencja jest trochę mniejsza. Poza tym, bardzo często łatwiej o partnerską długoterminową umowę, gdy wynajmujemy lokal firmie niż osobie prywatnej. Ponadto, z reguły ROI jest trochę wyższe niż na rynku lokali mieszkalnych. Jednak działanie na tym rynku wymaga ciut więcej rozeznania i doświadczenia.
Flipowanie
Flipowanie to nic innego jak działanie na zasadzie kup taniej sprzedaj drożej. Koncepcja kupienia mieszkania za niską cenę i sprzedaży za wyższą wydaje się banalna jednak to właśnie w prostocie tkwi siła tej metody. Okazuje się, że najlepszy fliperzy osiągają zdumiewająco dobre wyniki.