Strona głównaBudownictwoNa jakie elementy zwrócić uwagę decydując się na instalacje fotowoltaiczną?

Na jakie elementy zwrócić uwagę decydując się na instalacje fotowoltaiczną?

Wielu mieszkańców domów jednorodzinnych rozważa zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej. Drożejące rachunki za prąd, liczna programy rządowe (np. ulga podatkowa lub program „Mój prąd”) oraz duża dostępność firm zajmujących się instalacjami fotowoltaicznymi to kilka podstawowych czynników, które sprawiają, że Polacy coraz częściej planują inwestycje w OZE. Pojawia się jednak tytułowe pytanie – na jakie elementy zwrócić uwagę decydując się na instalacje fotowoltaiczną.

Wybranie odpowiedniego miejsca na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Jeśli dopiero planujemy budowę domu jednorodzinnego to warto tak zaplanować dach budynku, żeby panele były jak najdłużej nasłonecznione. Najlepiej rozważyć wykonanie prostej konstrukcji dachu. Jeśli natomiast, mamy już dom to po prostu trzeba optymalnie wybrać odpowiednie miejsce na dachu.

Gdy planujemy umieścić fotowoltaike na dachu warto pamiętać o takich elementach jak zapewnienie odpowiedniej nośności konstrukcji dachu. Każdy z modułów waży około 20kg, w związku z czym instalacja średniej wielkości to nacisk rzędu kilkuset kilogramów. Istotny jest również materiał pokrywający dach. Na przykład może to być blachodachówka, dachówka ceramiczna lub dachówka bitumiczna. Kolejne elementy na jakie trzeba zwrócić uwagę to zapewnienie odpowiedniej odległości modułów PV od instalacji odgromowej.

Optymalne oszacowanie wielkości instalacji

Kolejnym ważnym krokiem jest prawidłowe oszacowanie rocznego zużycia prądu. Przeciętny dom jednorodzinny zużywa około 2-4kW. Natomiast, gdy jest podłączona pompa ciepła lub inne rozwiązania grzewcze zasilane prądem elektrycznym wtedy zużycie znacząco wzrasta. Najlepiej przeanalizować rachunki z poprzednich lat lub miesięcy i na tej podstawie oszacować zapotrzebowanie na energie elektryczną.  Jest to ważny etap zakupu instalacji fotowoltaicznej, gdyż zbyt mała instalacja skutkuje tym, że zamiast minimalnych rachunków (np. w postaci tak zwanej opłaty przesyłowej) będziemy musieli dopłacać do rachunków. Z kolei zbyt duża instalacja powoduje, że czas zwrotu z inwestycji będzie wydłużony.

Żeby wszystko poszło po myśli inwestora kluczowe jest podjęcie współpracy z kompetentną firmą wykonującą instalacje fotowoltaiczne (np. https://solart-pv.pl/). Firma poza kompleksową realizacją projektu powinna zapewnić klientowi rzetelne doradztwo.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne