Strona głównaBudownictwoPokrycie dachowe - obróbka blacharska

Pokrycie dachowe – obróbka blacharska

Profesjonalna obróbka blacharska dachu ma tak samo duże znaczenie dla funkcjonowania konstrukcji, co samo pokrycie dachowe. To ona wpływa nie tylko na aspekty praktyczne, ale również na estetyczne. Szczegółową charakterystykę obróbki blacharskiej w aspekcie dachu znajdziesz poniżej.

Rodzaje obróbki blacharskiej

Prace w zakresie obróbki blacharskiej wymagają odpowiednich kompetencji i wykorzystania odpowiednich materiałów. Chociaż zadań dekarskich obejmujących tak zwaną obróbkę dekarską jest wiele,warto wymienić te zadania, które są realizowane najczęściej. Do najczęstszych zadań zaliczyć można między innymi wykonywanie drobnych dodatkowych prac dekarskich, takich jak: pas nadrynnowy, pas podrynnowy, wiatrownica, kosz dachowy oraz różnego rodzaju obróbki przyścienne.

Pas nadrynnowy służy przede wszystkim do ochrony rynny, na przykład przed zsuwającym się śniegiem czy zanieczyszczeniami. To właśnie on odprowadza wodę z połaci dachu prosto do rynny. Należy wykonywać go starannie, ponieważ jest to jeden z najbardziej widocznych elementów obróbki blacharskiej dachu. Dokładnie tak samo, jak pas podrynnowy, który z kolei zabezpiecza deskę czołową.

Okazuje się, że obróbka blacharska w dużej mierze przyczynia się do zabezpieczenia poszczególnych elementów dachu. Do tego służy też wiatrownica (inaczej wiatrówka), montowana na krawędziach, by ochronić pokrycie przed zerwaniem wskutek silnych podmuchów wiatru.

Wybierając kosz dachowy, należy zwrócić uwagę na jakość wykonania.. Jakość powinna być porównywalna do pokrycia dachu. Kosz to element, który narażony jest na ingerencję deszczu oraz śniegu, dlatego powinien być wykonany z blachy aluminiowej, odpornej na korozję.

Obróbki przyścienne, to zaś elementy, które łączą dach z konstrukcją murowaną. Styki połączeń najczęściej zostają dodatkowo zabezpieczane masą dekarską.

Obróbka blacharska – kto wykonuje?

Ponieważ wszelkie obróbki blacharskie mają znaczenie dla trwałości całego budynku, tego rodzaju prace muszą być wykonywane przez profesjonalnych, wykwalifikowanych dekarzy z kunsztem rzemieślniczym, nierzadko wręcz artystycznym. Tego typu zadania wykonują pracownicy z niezbędnymi uprawnieniami, chociażby w zakresie pracy na wysokościach.

Więcej na temat obróbki blacharskiej na http://fachowydekarz.pl/obrobki-blacharskie-od-szczegolu-do-ogolu/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne