Strona głównaHale sportoweNajgorsze i najciekawsze projekty stadionów sportowych 

Najgorsze i najciekawsze projekty stadionów sportowych 

Sport zawsze odgrywał w życiu człowieka ważną rolę. Nie bez powodu mówi się, że piłka jednoczy ludzi. Nic więc dziwnego, że tak wielką wagę przykłada się do projektów architektonicznych stadionów. Stadion jest miejscem, który przede wszystkim musi spełniać odpowiednie warunki dla poszczególnych dyscyplin sportu, ale również obsłużyć masę kibiców, która go odwiedzi. Jakie stadiony uważa się za najgorsze? Które projekty stadionów są szczególnie interesujące i przykuwające uwagę? 

Najgorsze stadiony piłkarskie 

Choć ciężko wytypować najgorsze stadiony pod kątem wizualnym, ponieważ byłaby to ocena bardzo subiektywna, to jednak z łatwością możemy wskazać takie budynki sportowe, które są zupełnie niedopasowane do potrzeb kibiców. Wiele nawet nowoczesnych budynków budowana jest w sposób, który uniemożliwia kibicom wygodne oglądanie rozgrywek meczowych. Niektóre z obiektów są od lat nierewitalizowane. Przykładem stadionu o fatalnym standardzie jest Stadion Zagłębia Sosnowiec. 

Najciekawszy projekt stadionu w Polsce 

Budowa obiektów sportowych to bardzo duże przedsięwzięcie. Architekci współczesnych stadionów tworzą naprawdę zaskakujące projekty. Najciekawszym projektem jest Stadion Energa Gdańsk, który został wybudowany na mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Firmą odpowiedzialną za projekt architektoniczny była Rhode Kellermann Wawrowsky. Wymiary stadionu to 236 m długości, 203 m szerokości i 45 m wysokości. Fasada pokryta jest 17 tys. płytek z poliwęglanu, w 6 odcieniach, dzięki czemu z zewnątrz z dużej odległości przypomina wyłowiony z Bałtyku bursztyn. Stadion przygotowany jest aby przyjąć ponad 41 tys. kibiców. 

Architektura stadionowa początki 

Sport we współczesnym rozumieniu rozwinął się głównie w XIX w. Z pewnością na dużą dynamikę rozwoju sportu wpłynęło powstawanie klubów sportowych i związków, które je zrzeszały. To znacznie ustrukturyzowane sport i wywołało zmiany w jego pojmowaniu. Rozwój dyscyplin sportowych miał wpływ na rozwój kształtu współczesnego stadionu. Wraz ze wzrostem popularności sportu oraz zwiększającą się ilością kibiców architekci stanęli przed zadaniem znalezienia odpowiedniej formy stadionu, która spełniałaby wszystkie warunki, zarówno dla sportowców na boisku, jak i kibiców na trybunach. 

Stadiony miejskie – urbanistyka 

W literaturze czytamy, że stadion nie powinien istnieć sam dla siebie. Architekci i projektanci muszą pamiętać, że budowle sportowe są dla ludzi, zawodników drużyn oraz ich wiernych kibiców. Stadiony miejskie przez wielkość i prestiż budowy mają również znaczny wpływ na rozwój miasta. Poprawia się przestrzeń miasta, zmienia się nawet jego wizerunek w świecie. Stadiony miejskie zwykło się określać “okrętem flagowym rewitalizacji miasta”. Pamiętajmy, że obiekty sportowe rzadko pełną jedną funkcję, czyli miejsca widowisk sportowych. Często wykorzystuje się go np. do dużych koncertów lub innych eventów. Obiekty zabudowy stadionowej są zatem wielofunkcyjne i mają komercyjne zaplecze. 

Architektura stadionów – podsumowanie 

Prawie w każdym mieście kształtują się kluby sportowe. Buduje się dla nich obiekty sportowe. W zależności od prestiżu klubu traktuje się architekturę stadionów miejskich. Po latach użytkowania stadiony są modernizowane lub burzone, a na ich miejscu wnosi się nowe budowle. Przebudowa lub budowa nowego stadionu odpowiada zazwyczaj współczesnej stylistyce i potrzebom kibiców. Coraz częściej zrywa się z klasyczną formą stadionu, który jest otwarty. Preferuje się obecnie częściowo lub całkowicie przykryte formy, co udowadniają realizację z ostatnich lat. 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne